EDW
  HomeO nasZ dzia³alno¶ci kapelanówS³owo Bo¿eEtyka wojskowaArchiwumKontakt
     
  2009-09-18 S³owo EBW do m³odzie¿y XCIX LO im. Zb. Herberta  
 
 
 
 
  2009-09-18 Warszawa Kaplica Helpertów


S³owo EBW do m³odzie¿y XCIX LO z Oddzia³ami Dwujêzycznymi
im. Zbigniewa Herberta

Rzym. 13, 7
Oddajcie ka¿demu to, co siê mu nale¿y: komu podatek – podatek, komu c³o – c³o, komu boja¼ñ – boja¼ñ, komu szacunek – szacunek.

I.
Drodzy Nauczyciele, Droga M³odzie¿y XCIX LO im. Zbigniewa Herberta!
W tym miesi±cu w wielu miejscach w Polsce oraz w innych krajach Europy i ¶wiata wspomina siê ofiary i tragediê II wojny ¶wiatowej, rozpêtanej 70 lat temu przez napa¶æ Niemiec, a w 17 dni pó¼niej przez napa¶æ Rosji Radzieckiej na Polskê. Jeste¶my dzisiaj tutaj, poniewa¿ wasze liceum ma tak¿e swój szczególny wk³ad w pamiêtanie o tamtych wydarzeniach. A gdy na historiê patrzymy nie przez pryzmat wydarzeñ i dat, lecz jako na ci±g ludzkich decyzji i losów, wtedy odkrywamy, jak bliskie mo¿e nam byæ to, przez co przed laty przysz³o przechodziæ innym.

Przeczytany przed chwil± wiersz z Rzym. 13 móg³ w tamtych czasach dla jednych byæ usprawiedliwieniem ich postawy czo³obitnego poparcia dla zbrodniczego rz±du ich kraju (my¶lê o wielu Niemcach), dla innych móg³ byæ usprawiedliwieniem bierno¶ci wobec okupacyjnego re¿imu (mam na my¶li przede wszystkim postawê ca³ych grup ludno¶ci i kolaboruj±cych z totalitarnymi re¿imami tamtych lat marionetkowych rz±dów w innych krajach podbitej zbrojnie Europy, ale tak¿e postawê nielicznych Polaków). Afirmacja pañstwowego porz±dku i konkretnych rz±dów, któr± mo¿na wyczytaæ z tych s³ów aposto³a, ma jednak granice. Granice, za którymi zaczyna siê nie tylko prawo, lecz wrêcz moralny obowi±zek sprzeciwu.

Pokolenia naszych ojców i dziadków (dla was raczej ju¿ pradziadków) prze¿ywa³y ten dramat ze wszystkimi konsekwencjami: Ludzie tracili ¿ycie, tracili bliskich, tracili dorobek pokoleñ i w³asnej pracy, tracili prawo do stron ojczystych. Ka¿dej niewinnej ofierze tamtych czasów winni¶my szacunek i pamiêæ. Ka¿demu ¿o³nierzowi i politykowi, którzy przyczynili siê wtedy skrócenia dni udrêki i do pokoju - równie¿. Szczególnie za¶ pamiêæ i szacunek winni¶my ludziom, którzy staj±c przed najtrudniejszymi wyborami moralnymi, woleli nara¿aæ siebie na najwy¿sze niebezpieczeñstwa i na utratê ¿ycia, ni¿ zrezygnowaæ z wyznawanego systemu warto¶ci. Oddajcie ka¿demu to, co siê mu nale¿y: komu podatek – podatek, komu c³o – c³o, komu boja¼ñ – boja¼ñ, komu szacunek – szacunek.

II.
Rzeczywisto¶æ pañstwa Hitlera, pañstwa Stalina, Polskiego Pañstwa Podziemnego z jego walk± i jej etosem w ramach ruchu oporu – to dla nas przesz³o¶æ. Mamy wielkie szczê¶cie ¿yæ w pañstwie, którego prawa i warto¶ci ani nie s± prowokacj± dla chrze¶cijañskiego sumienia, ani na ogó³ nie stawiaj± wobec wyborów moralnych, których cen± by³oby w³asne ¿ycie. Przy wszelkich u³omno¶ciach i niedoskona³o¶ci naszego pañstwa, jest to nasze w³asne pañstwo i od nas samych zale¿y, aby w przysz³o¶ci by³o jeszcze lepiej zorganizowane, aby nam i naszym wspó³obywatelom jeszcze lepiej siê w nim ¿y³o.
Co aposto³ Pawe³ wyra¿a³ w realiach rzymskiej okupacji swojego narodu, jest tym bardziej zrozumia³e w realiach wolnego narodu i jego wolnego pañstwa: Bóg jest Bogiem porz±dku, a pañstwo jest form± uporz±dkowania relacji miêdzy lud¼mi, s³u¿y ich ¿yciu w pokoju i w bezpieczeñstwie, zabezpiecza ludziom ich prawa, ale te¿ nak³ada na nich zobowi±zania.
 
Z wiary w Boga, Stworzyciela i Zachowawcê ¶wiata, z wiary w to, ¿e Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem cz³owieka, wynika³a za czasów aposto³a i wynika dzisiaj ta sama chrze¶cijañska odpowiedzialno¶æ za drugiego cz³owieka, odpowiedzialno¶æ, która wyra¿a siê w osobistej postawie i w osobistych wyborach, ale tak¿e w postaci uporz±dkowanych relacji praw, obowi±zków, sprawowania zwierzchno¶ci i poszanowania zwierzchno¶ci. Oddajcie ka¿demu to, co siê mu nale¿y: komu podatek – podatek, komu c³o – c³o, komu boja¼ñ – boja¼ñ, komu szacunek – szacunek.

III.
Za chwilê udamy siê na grób rodziców gen. W³adys³awa Andersa, Alberta i El¿biety. Choæ korzenie tej rodziny nie by³y polskie, w swojej nowej ojczy¼nie oboje wychowali czterech synów: W³adys³awa, Karola, Jerzego i Tadeusza na wiernych ojczy¼nie i narodowi polskiemu obywateli. Czasy dope³ni³y wyborów ca³ej czwórki: wszyscy czterej zostali oficerami. W nastêpstwie swojej postawy na polach bitewnych II wojny ¶wiatowej wszyscy czterej zostali kawalerami Krzy¿a Orderu Virtuti Militari. Dla wolno¶ci swojego narodu i dla przysz³o¶ci wolnego pañstwa polskiego gotowi byli nara¿aæ i oddaæ swoje w³asne ¿ycie. Jedni z wielu znanych i wielu czêsto ju¿ bezimiennych bohaterów tamtych czasów.

Nikt z was, Droga M³odzie¿y, nie wie, przed jakimi wyzwaniami wy sami staniecie w przysz³o¶ci. Gdy 14 lat temu wraz z obecnym tu ksiêdzem pu³kownikiem nale¿eli¶my do kilku pierwszych, od których rozpoczyna³a siê odbudowa Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, Polska po upadku komunizmu wydawa³a siê byæ oaz± pokoju i bezpieczeñstwa. Zabrak³o nam wyobra¼ni, nie mieli¶my najmniejszego pojêcia, ¿e za kilka lat nasi polscy ¿o³nierze znajd± siê w warunkach wojennych, a nam jako kapelanom wojskowym wielokrotnie przyjdzie stawaæ w¶ród nich, pe³ni±cych misjê na rozdartej wojn± ziemi kosowskiej, irackiej i afgañskiej.

Kimkolwiek staniecie siê w przysz³o¶ci, wasze ¿ycie – niechby by³o po brzegi wype³nione rado¶ciami i sukcesami – jednak nieuchronnie bêdzie was stawia³o tak¿e wobec wyborów i pytañ, dotycz±cych waszego stosunku do spo³eczeñstwa, w którym ¿yjecie, do narodu, w który wro¶li¶cie, do pañstwa, którego jeste¶cie obywatelami. Niech rodzina Andersów i losy jej cz³onków, stan± siê dla was podstaw± do osobistej refleksji i do przygotowania do wyzwañ, przed którymi byæ mo¿e stawaæ bêdziecie w przysz³o¶ci, w waszym doros³ym ¿yciu. Oddajcie ka¿demu to, co siê mu nale¿y: komu podatek – podatek, komu c³o – c³o, komu boja¼ñ – boja¼ñ, komu szacunek – szacunek.

A pokój Bo¿y i m±dro¶æ Bo¿a, które by³y w Jezusie Chrystusie, niech zawsze bêd± z wami na waszych drogach. Amen.
powrót
 
 
 
 

 
  Home | O nas | Z dzia³alno¶ci | S³owo Bo¿e | Etyka wojskowa | Archiwum | Kontakt  
  © EDW; wszelkie prawa zastrze¿one; projekt i wykonanie Wydawnictwo Warto