EDW
  HomeO nasZ działalności kapelanówSłowo BożeEtyka wojskowaArchiwumKontakt
     
  2009-02-01-06 Międzynarodowa Konferencja Kapelanów  
 
 
 
 
  2009-02-01-06 Cape Town (RPA)

International Military Chief of Chaplains Conference
 


Malownicze Cape Town u wybrzeży Atlantyku w Republice Południowej Afryki gościło w dniach 01-06 lutego 2009 r. kapelanów wojskowych z całego świata. XX Konferencja Naczelnych Kapelanów Krajów NATO i Europy przekształciła się tym razem w konferencję o zasięgu światowym, przyjmując zaproszenie kapelanów wojskowych i Ministerstwa Obrony RPA. Polskie duszpasterstwa wojskowe reprezentowali: ks. bp gen. bryg. Ryszard Borski oraz ks. ppłk Wiesław Żydel z EDW oraz księża dziekani: płk Henryk Polak i płk Janusz Radzik z Ordynariatu Polowego.

Konferencja rozpoczęła się uroczystym przyjęciem na terenie zamku w Cape Town, pochodzącej z XVII wieku najstarszej budowli najbardziej na południe wysuniętego kraju Afryki. Do przybyłych z różnych części świata i reprezentujących chrześcijaństwo, judaizm i islam duszpasterzy wojskowych przemawiali wysocy przedstawiciele resoru obrony RPA, regionu i miasta oraz kapelańskiej służby.

Kolejne dni tygodnia konferencji upłynęły na intensywnej pracy i wymianie doświadczeń w oparciu o świetnie dobrane wykłady, wyśmienitych referentów i teologiczne przemyślenia głęboko zakorzenione w najnowszej historii Południowej Afryki. Wszystkie referaty i dyskusje dotyczyły różnych aspektów jednego tematu: „Rola kapelanów w pojednaniu i odnowie w ramach rekonstrukcji po konflikcie”. Najnowsza historia Afryki Południowej z jej 15-letnim okresem tworzenia nowej rzeczywistości po upadku apartheidu stanowiła ciekawe tło i punkt odniesienia dla określania i szukania dróg zrozumienia oraz porozumienia prowadzących po ciężkim, długotrwałym konflikcie do pojednania i sprawiedliwości.

Każdy dzień rozpoczynał się od osobnych nabożeństw w grupach wyznaniowych: protestanckiej, katolickiej, prawosławnej, żydowskiej oraz muzułmańskiej. Potem następował intensywny czas wspólnej pracy plenarnej, uzupełniony pracą w grupach językowych oraz w grupach regionalnych (kontynentalnych). Szczególnym gościem i referentem podczas konferencji był emerytowany arcybiskup Kościoła Anglikańskiego w RPA, człowiek będący uosobieniem pokojowych przemian, które doprowadziły do upadku apartheidu, laureat pokojowej nagrody Nobla, abp Desmond Mpilo Tutu.

Merytoryczny program konferencji dopełniał koktajl na fregacie w porcie w Cape Town w pierwszy dzień roboczy oraz kończący konferencję dzień aktywności kulturalnych. Uczestnicy międzynarodowego spotkania kapelanów w ramach przygotowanego przez gospodarzy programu zwiedzili wyspę – symbol, Robben Island, która przez wiele lat apartheidu była najbardziej strzeżonym, a jednocześnie jedynym więzieniem politycznym w RPA. Nelson Mandela spędził na wyspie 20 z ogółem 27 lat odosobnienia, którymi zapłacił za wierność idei wolności, demokracji i sprawiedliwości dla wszystkich obywateli kraju. Obecnie byłe więzienie jest szczególnym miejscem dla różnorodnego etnicznie, językowo oraz religijnie narodu i jego młodej demokracji. Nie można nie być pod wrażeniem tego miejsca, po którym zwiedzających oprowadzają byli wieloletni więźniowie, opowiadając nie tylko o dawnym życiu na Robben Island, lecz przede wszystkim o zwycięstwie idei pojednania nad dawną nienawiścią, krzywdami i zranioną pamięcią.

Tego dnia uczestnicy konferencji zwiedzali również malowniczą krainę Stellenbosch, porośniętą ciągnącymi się kilometrami winnicami oraz piękną, śródziemnomorską roślinnością. Do atrakcji tego dnia należała także degustacja win oraz lunch w winnicy Blaauwklippen.

Dzień kulturalny oraz całą konferencję kończyła wielka gala z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony RPA, armii oraz zaprzyjaźnionych z południowoafrykańskim duszpasterstwem wojskowym organizacji pozarządowych.
powrót


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
  Home | O nas | Z działalności | Słowo Boże | Etyka wojskowa | Archiwum | Kontakt  
  © EDW; wszelkie prawa zastrzeżone; projekt i wykonanie Wydawnictwo Warto